Pred vami je 7. del Poti zdravja. Pot obsega skupaj devet delov, ki naslavljajo vprašanja, povezana z dobrim počutjem in zdravjem družine.
Kakovosten in zadosten spanec je enako pomemben za zdravje kot prehrana in gibanje. Pomembno vpliva na:
- rast in razvoj;
- fizično in psihično vzdržljivost;
- učenje;
- uravnavanje čustev;
- ustvarjalnost;
- razpoloženje;
- uravnotežen apetit.
Pomanjkanje spanja lahko na različne načine negativno vpliva na otrokov vsakdan. Pri dojenčkih in malčkih se pogosto pojavljajo razdražljivost in nemirnost. Šolski otroci so lahko zaradi neprespanosti slabše razpoloženi, imajo učne težave, se težko koncentrirajo in sledijo pouku ter se težje spopadajo z vsakodnevnimi izzivi. Poleg tega otroci, ki premalo spijo, pogosteje posegajo po energijsko bogatih prigrizkih, kar lahko negativno vpliva na njihove prehranske navade in splošno zdravje.
Do Priporočil za dobro spanje v različnih starostnih obdobjih otroka lahko dostopate tukaj.
Vsebina
Pobarvanka Drevo spanja
Skupaj z otrokom pobarvajte Drevo spanja in se pogovorite o pomenu spanja za dobro počutje.
- Kako se počutim, ko se dovolj naspim?
- Kdaj zvečer težko zaspim?
- Koliko spanja potrebujem?

Sproščen vsakdan – ključ do mirnih noči
Sproščen in umirjen vsakdan igra ključno vlogo pri zagotavljanju kakovostnega spanca. Manj stresa in sproščeno preživljanje prostega časa olajšata prehod v večerno rutino, kar prispeva h globljemu in bolj obnovitvenemu spancu. Več o tem, kako pomembno je načrtno ustvarjati čas za sproščene skupne trenutke z družino, si lahko preberete tukaj.

Večerna rutina
Vsak otrok je edinstven in ima svoje načine za umirjanje: nekdo se sprosti v objemu, drugi pa s »crkljanjem« svoje igrače. Oblikujte rutine, ki ustrezajo potrebam vaše družine in otroku ter tako poskrbite za mirne večere ter kakovosten spanec.
Na spanje se začnite pravočasno pripravljati. Med večernimi opravili zatemnite luči in zmanjšajte hrup. Prav tako je priporočljivo, da iz otrokovega vidnega polja odstranite dražljaje, predvsem razne zaslone.
- Masaža: Risanje vzorcev na hrbtu otroka ali masaža njegovih stopal in ramen povečuje sproščenost ter krepi povezanost.
- Pomirjujoče besede: Prijazne besede in ljubeče fraze krepijo njegov občutek varnosti: »Vedno bom tu zate. Lahko mirno zaspiš.« ali pa »Lahko noč, mali raziskovalec, jutri bo nov dan za avanture.«
- Nežna glasba: Pomirjujoče melodije ali uspavanke so odličen del večerne rutine, ki otroka postopoma pripravijo na miren spanec.
- Sprostitvene tehnike: Izvajanje sprostitvenih tehnik ali poslušanje zgodb lahko otroka vodi v miren spanec. Eno izmed vaj za sproščanje otroka pred spanjem najdete tukaj.
- Primeren prostor za spanje: Miren, zatemnjen, brez motečih zvokov in dražljajev, z udobno posteljo ter ustrezno temperaturo (18–20 °C).
- Pomirjujoča igrača: Mehka igrača ali »ninica« otroku nudi občutek varnosti, topline in bližine, ki ga pomirja ter mu olajša prehod v spanec.

»Saj sploh nisem zaspan!«
Otroci pogosto težko prepoznajo občutek utrujenosti, zato je stavek »Saj sploh še nisem zaspan!« zvečer zelo pogost. Če otrok zvečer noče v posteljo, to od starša zahteva veliko potrpežljivosti. Da bo otrok pravočasno v postelji, potrebuje nežno, a odločno usmerjanje. Vseeno pa je pomembno, da ohranite dobro vzdušje in da se večer ne spreobrne v prepir in borbo.
Z nekaj domišljije in iznajdljivosti lahko večerni ritual spremenite v prijeten čas druženja. Otroku lahko ponudite različne načine »transporta« – na primer, da vozi samokolnico do kopalnice ali pa da njegov nahrbtnik postane raketa, ki ga popelje v posteljo. V rutino lahko vključite tudi otrokovo najljubšo igračo, ki ga spremlja pri večerji, pospravljanju, umivanju in oblačenju pižame ter na koncu skupaj z njim odide v posteljo.

Refleksija o otrokovem spanju
Otroci imajo različne spalne navade, na katere vplivajo številni dejavniki, kot so dnevni ritem, večerna rutina, čustvena umirjenost in okolje, v katerem spijo. Zvezda otrokovega spanja vam lahko pomaga razmisliti o teh vidikih in oceniti, kako dobro je urejeno otrokovo spanje.
Kateri vidiki otrokovega spanja so že uspešni?

Nadaljujte z raziskovanjem Poti zdravja
Prvi del: Razmislek o vsakdanjiku vaše družine
Drugi del: Kaj želimo spremeniti?
Tretji del: Podpora pri učenju novih veščin
Četrti del: Krepitev otrokove pozitivne samopodobe
Peti del: Prehrana
Šesti del: Telesna dejavnost
Osmi del: Digitalne naprave
Deveti del: Prekomerna teža pri otroku
Povzeto po metodi Smart Family (Finnish Heart Association)
Vsebina članka je povzeta po metodi Smart Family, ki je v lasti Finnish Heart Association.
Dostop do originalnega članka: https://neuvokasperhe-fi.translate.goog/meidan-perheen-hyvinvointikurssi/osa-4-oma-keho-on-supersankari/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=sl
Projekt Health4EUKids in financer projekta
Besedilo je bilo pripravljeno v okviru evropskega projekta Health4EUKids. Več informacij o projektu lahko najdete na povezavah: https://nijz.si/projekti/joint-action-health4eukids/ in https://www.dypede.gr/health4eukids/.
Projekt je financiran s strani:
Vir naslovne fotografije: freepik.com
Objavljeno: 6. marca 2025