Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strokovna javnost

Pri srečanju z neznanimi ljudmi ali v novih situacijah, kot so selitev, obisk pri zdravniku ali vstop v vrtec ali šolo, se lahko otrok počuti vznemirjeno in zaskrbljeno. Lahko se zgodi, da mu hrana ne diši, da ga boli trebuh, je tih ali preveč aktiven, ne more zaspati, se oklepa staršev ali ima izbruhe jeze. Na nove okoliščine in vznemirljive dogodke se otroci odzivajo različno.

Kako mu starši lahko pomagate?

  • Vzemite si čas, da se v miru pogovorite z otrokom. Otroku dajte priložnost, da ubesedi svoje občutke. Pogovor je pogosto lažji in prijetnejši, če se zgodi med kakšno sproščujočo dejavnostjo, na primer med sprehodom ali risanjem. Ko se pogovarjate z otrokom, umaknite telefone, tablice in druge kradljivce časa in se mu zares posvetite.

Vir fotografije: freepik.com

  • Vznemirjenje in strahovi so del življenja in vsakič minejo.  Medtem ko odrasli že poznamo te občutke in vemo, kako se z njimi spopasti, so otroci šele na začetku učenja soočanja z neprijetnimi čustvi. Otroku povejte, da so ti občutki normalni ter ga učite tehnik spoprijemanja z njimi.
  • Otroku lahko pomagate, da umiri svoje misli. Način umirjanja je odvisen od starosti otroka, na primer štetje vdihov in izdihov, pogovor z mehko igračko, ki ga spremlja v posteljici med spanjem, ponavljanje besed ali stavkov, ki ga navdajajo z občutkom moči, fotografija, ki mu veliko pomeni itn.

Vir fotografije: freepik.com

  • Če se otrok hitro vznemiri, o tem obvestite vzgojiteljico v vrtcu ali drugega odraslega, ki skrbi zanj. Pojasnite jim, kako naj pristopijo k vašemu otroku: nekateri otroci potrebujejo spodbudo ali bližino odraslega, drugi pa raje najprej z varne razdalje opazujejo novo situacijo.
  • Z otrokom lahko obujate spomine na pretekle vznemirljive izkušnje, ki jih je prebrodil. Pogovorite se o tem, kaj se je takrat dogajalo, kaj mu je pomagalo in prineslo olajšanje. To lahko otroku pomaga prepoznati njegove sposobnosti za spopadanje z izzivi.

Pomaga lahko tudi čuječnost

Če je otrok star pet let ali več, mu lahko koristijo vaje čuječnosti. S tehniko čuječnosti se lahko spoznate sami doma preko posnetkov dostopnih na spletu ali pa se udeležite skupinskega tečaja. Vaje je potrebno izvajati nekaj časa, preden se pokaže učinek.

Čuječnost pomaga posamezniku prepoznati in sprejeti lastna čustva ter misli brez sodb, kar zmanjšuje stres in povečuje občutek notranjega miru.

Ko otrok v novih situacijah postaja napet, naj opazuje misli, ki se mu ob tem porajajo. Občutek napetosti sprejme in si reče: »Opažam, da postajam vznemirjen.« ali pa »Čutim strah.« Spodbujajte ga, da naj občutkov ne obsoja ter da naj se poskuša pomiriti z dihanjem in postopoma preusmeriti misli k moči in pozitivnosti. Pomagajte mu oblikovati kratke, pomirjujoče stavke, ki jih lahko ponavlja v napetih situacijah, kot so:

»Uspelo mi bo.«

»Dovolj je, če samo poskusim.«

»Tri sekunde poguma so dovolj.«

Vir fotografije: freepik.com

Projekt Health4EUKids in financer projekta

Besedilo je bilo pripravljeno v okviru evropskega projekta Health4EUKids. Več informacij o projektu lahko najdete na povezavah: https://nijz.si/projekti/joint-action-health4eukids/ in  https://www.dypede.gr/health4eukids/.

Projekt je financiran s strani:

Vir naslovne fotografije: freepik.com

 

Objavljeno: 22. avgusta 2024