Otrok živi v sedanjosti, obdan z vsakodnevnimi dejavnostmi in situacijami. Medtem ko odrasli pogosto razmišljamo o prihodnosti in se ukvarjamo s skrbmi za naprej, otrok živi v tukaj in zdaj. Za vas smo pripravili nekaj idej in nasvetov, kako se povezati z otrokom, kako ga poslušati ter katera vprašanja mu zastaviti, da ga boste bolje razumeli in mu omogočili, da izrazi svoja čustva in misli.
V zadnjem času se veliko govori o umetnosti biti prisoten v trenutku, vendar to v vsakdanjem življenju ni vedno preprosto. Odrasli imamo pogosto v mislih obveznosti, ki se nanašajo na dom, službo, otroke in hobije. Otroci pa živijo v sedanjem trenutku, v svetu želja, in upajo, da jih bomo odrasli uresničili. Pomembno je, da znamo najti ravnovesje med skrbmi odraslega sveta in otrokovimi željami po novih doživetjih, raziskovanju in polnemu doživljanju sedanjega trenutka.
Vsebina
Veščina poslušanja
Veščina poslušanja je tesno povezana z umetnostjo prisotnosti v trenutku. Ko se naučimo zares prisluhniti, povečamo občutek smisla in postanemo bolj pozorni na dobre stvari okoli nas. Med počitnicami ali ob koncih tedna lahko to preprosto prakso uporabimo za umiritev, kar naš prosti čas naredi bolj prijeten in ga navidezno podaljša.
Kako lahko odrasli otroku pokaže, da ga posluša:
- Ko otrok začne govoriti, prenehajte s tem, kar počnete in ga poglejte v oči ter ga pozorno poslušajte.
- Bodite pozorni na trenutke, ko otrok z navdušenjem želi deliti svoje misli, saj je to znak, da se mu zdi trenutek pomemben.
- Med pogovorom bodite pozorni na otrokova čustva, ne samo na njegove besede. Poskusite razumeti, kaj se skriva »med vrsticami«.
- Pokažite, da vas resnično zanima, kar otrok govori. Pustite mu, da konča svoje misli, preden odgovorite. To omogoča otroku, da se izrazi v celoti in se počuti slišanega.
Ko se starši resnično posvetijo poslušanju svojega otroka, mu pokažejo, da so njegove misli in občutki pomembni, da je cenjen in razumljen, kar krepi njegovo samozavest in občutek varnosti.
Vir fotografije: freepik.com
Pomembnost mirnih trenutkov doma
Če je vaš vsakdan zelo natrpan, je pomembno, da si vzamete čas za mirne trenutke doma brez obveznosti in načrtov ter skupaj z otroki vadite prisotnost. Na dopustu ali ob koncih tedna je dobro, da si pustite nekaj prostih trenutkov, brez načrtovanih aktivnosti. Takšni trenutki brezdelja vam omogočajo, da se sprostite in prisluhnete svojim mislim. Prav v takih trenutkih se lahko zgodi, da se rodi nekaj novega in vznemirljivega.
Otroci včasih govorijo: “Dolgčas mi je, nimam kaj početi,” ali: “Rada bi se igrala, pa nimam prijateljev”. Takšne pripombe lahko odraslim predstavljajo izziv in frustracijo. Na počitnicah ali ob koncu tedna pa imamo priložnost, da se ustavimo in poskušamo razumeti, kaj se skriva za otrokovim pritoževanjem, za kaj gre v resnici? Pomaga lahko, če se spustite na otrokovo raven in poskušate razumeti skrite pomene njegovih besed. Pogosto otrok potrebuje čas in pozornost staršev in čustveno podporo.
Tukaj je nekaj načinov, kako lahko odgovorite na te potrebe:
- Otroka vprašajte, kaj je narobe.
- Povejte mu, da vam je pomemben.
- Preživite čas z njim in počnite stvari skupaj.
- Dovoli mu, da poskusi nekaj novega.
- Potolažite ga, če je slabe volje.
- Povejte mu, da je v redu takšen, kakršen je.
- Dajte mu nežnost, bližino in čas.
- Skupaj počnita kaj zabavnega.
- Spodbujajte in pohvalite ga.
Vir fotografije: freepik.com
Pogovor s šolarjem
Ko se pogovarjamo z otrokom, je pomembno, da poskušamo razumeti njegove misli in občutke. Kaj se mu plete po glavi? Odgovori osnovnošolcev so pogosto kratki; vprašanje: “Kako je bilo danes v šoli?” pogosto vodi le do enozložnega odgovora. Da bi spodbudili pogovor in bolje razumeli otrokovo doživljanje, lahko poskusite z naslednjimi vprašanji:
- Kaj je bilo danes najboljše?
- Katere stvari bi rad/a počel/a več? (In katere bi rad/a počel/a manj?)
- Kaj presenetljivega se ti je danes zgodilo?
- Katere tri stvari so ti najbolj ostale v spominu od danes?
Majhni vsakodnevni pogovori so odlična priložnost, da ostanete povezani z življenjem vašega otroka in mu pokažete, da vam je pomembno, kaj počne in razmišlja. Da bi okrepili odnos in poglobili medsebojno razumevanje, poskusite zamenjati vloge in tudi vi odgovorite na ta vprašanja. Tako bo vaš otrok spoznal, kako razmišljajo in čutijo odrasli.
Vsake toliko časa je dobro prekiniti rutino in postaviti nova in presenetljiva vprašanja.
Tukaj je nekaj primerov vprašanj, ki lahko otroke zabavajo in spodbudijo k razmišljanju:
- Ali je učiteljica danes rekla kaj smešnega?
- Če bi imel/a čarobno paličico, kaj bi naredil/a v razredu?
- Kdo je danes v razredu povedal najzanimivejšo zgodbo?
- Če bi lahko danes izumil/a nov predmet, kaj bi to bilo in zakaj?
- Kaj je danes v šoli najbolj razveselilo tvoje prijatelje?
To pomaga, da poglobimo odnos z otroki in jim pokažemo, da nas njihove izkušnje, misli in občutki resnično zanimajo.
Vir fotografije: freepik.com
Povzeto po metodi Smart Family (Finnish Heart Association)
Vsebina članka je povzeta po metodi Smart Family, ki je v lasti Finnish Heart Association.
Dostop do originalnega članka: https://neuvokasperhe-fi.translate.goog/artikkeli/pysahdy-kuuntelemaan-lasta/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=sl
Projekt Health4EUKids in financer projekta
Besedilo je bilo pripravljeno v okviru evropskega projekta Health4EUKids. Več informacij o projektu lahko najdete na povezavah: https://nijz.si/projekti/joint-action-health4eukids/ in https://www.dypede.gr/health4eukids/.
Projekt je financiran s strani:
Vir naslovne fotografije: freepik.com
Objavljeno: 5. septembra 2024