Obeležitev tega dne je pomembna, saj nas opomni na nujnost soustvarjanja varnega in spoštljivega okolja za vse ženske in dekleta. Pomembno je izpostaviti te, ki so v obdobju nosečnosti ali starševstva, saj nasilje vpliva tudi na dobrobit, zdravje in razvoj njihovih otrok.
Mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami nas opozori, kako pomembno je, da vsaka ženska – kot posameznica, mama ali bodoča mama – živi v varnem in spoštljivem okolju, kjer je njeno dostojanstvo spoštovano. Nasilje različnih oblik pušča globoke duševne rane in telesne poškodbe, ki lahko vplivajo tudi na vašega otroka. Vedite, da v stiski niste sami– pomoč in podpora sta na voljo. Iskanje podpore je znak izjemnega poguma in korak k temu, da zaživite življenje brez nasilja ter poskrbite za boljšo prihodnost zase in za vašega otroka.
Se sprašujete, če je to, kar doživljate v odnosu, nasilje?
Na spletni strani Društva za nenasilno komunikacijo je na voljo anonimni vprašalnik »Ali doživljate nasilje?«. Vprašalnik je dostopen tukaj.
Vsako nasilje je nesprejemljivo in zanj ni opravičila!
Nasilje v družini je pogosto zelo dobro skrito, njegov vpliv pa je širok – prizadene vse člane družine, vključno z otroki, ki so priče nasilju. Čeprav je prijava nasilja običajno korak, ki ga sprejme odrasla oseba, ni treba, da se s tem soočate sami. Pomembno je, da se zavedate, da imate pravico do varnosti, pomoči in podpore. Ne glede na to, kje ste, lahko zaupno poiščete pomoč.
Če doživljate nasilje, vas spodbujamo, da poiščete pomoč na policiji, pri pristojnem centru za socialno delo ali pri nevladni organizaciji, ki se ukvarja s tem področjem.
Na voljo so tudi druge različne oblike pomoči: telefonsko ali individualno svetovanje, možnost namestitve v varno hišo ali materinski dom, spremstvo na institucije in druge. Seznam virov pomoči najdete tukaj.
Nasilje med štirimi stenami … Slišiš? Prijavi!
Nasilje v družini lahko anonimno prijavite tudi prek spleta. Anonimna e-prijava je dostopna tukaj. Pomembno je, da nasilje prijavimo takoj, saj s tem zares udejanjamo ničelno toleranco do nasilja in pripomoremo k temu, da se bo nasilje ustavilo.
Nasilje v družini in nasilje na podlagi spola močno vplivata na telesno in duševno zdravje, kakovost življenja in čustveno blagostanje. Nasilje v katerikoli obliki ni vaša odgovornost! Pomembno je zavedanje, da imate pravico do zaščite in pomoči. Ni treba, da v stiski ostanete sami. Poiščite pomoč – prvi korak k boljši prihodnosti je lahko najtežji, a tudi najbolj odločilen. Zdravje, dobro počutje in varnost vas ter vaših otrok so najpomembnejši – zaslužite si življenje brez nasilja in strahu. Zato vas spodbujamo, da se odločite za tisto obliko pomoči, ki vam v tem trenutku najbolj ustreza – številne organizacije so na voljo, da vam svetujejo, vas informirajo, vodijo in pomagajo na poti do življenja brez nasilja.
Pripravila: Anja Bohinec, CPRZ
Vir naslovne fotografije: freepik.com