Naj nosečnost mine čim mirneje
Nosečnost v mirnem in varnem okolju pozitivno vpliva na zdravje ženske in zmanjšuje tveganje za zaplete. Okolje, v katerem se ženska počuti dobro, prispeva k duševnemu zdravju in zmanjšuje stres, kar ugodno vpliva tudi na razvoj otroka. Stabilno in prijetno okolje omogočata, da se ženska osredotoči na svojo dobrobit, kar je izjemno pomembno za celotno obdobje nosečnosti.
Nobena ženska ne bi smela doživljati nasilja. Vsakršno nasilje je nedopustno. Nasilje v obdobju nosečnosti ima dodatne negativne posledice, ki v najhujših primerih lahko povzročijo nepopravljivo škodo tako materi kot nerojenemu otroku.
Vse oblike nasilja – psihično, telesno, spolno in ekonomsko – so nesprejemljive. Omejevanje stikov in svobode je prav tako nasilje. Če vam partner preprečuje obiske pri ginekologu, babici ali drugih (zdravstvenih) strokovnjakih, gre za obliko nadzora, ki je škodljiva in nasilna.
Omejevanje stikov z bližnjimi, prijateljicami, prijatelji in različnimi strokovnjaki, nadzorovanje, zmerjanje, grožnje, pritiski, klofute, udarci, brce, potiskanje v steno ali podobno?
To ni ljubezen ali skrb, to je nasilje!
Nekatere ženske doživljajo nasilje že pred nosečnostjo, med nosečnostjo in po rojstvu otroka, saj se nasilje običajno ne ustavi/preneha. Morda se zdi težko spregovoriti o nasilju med nosečnostjo, kljub temu pa vas spodbujamo, da naredite prvi korak k temu, da boste obdobje nosečnosti preživeli v mirnem, varnem in spodbudnem okolju; tako se boste lahko dobro in umirjeno pripravili na prihod otroka.
Posledice
Nasilje v nosečnosti lahko povzroči hude (zdravstvene) posledice, saj lahko poškodbe telesa vplivajo na razvoj ploda in povečajo tveganje za prezgodnji porod ali druge zaplete – še posebej, če gre za udarce v predel trebuha. Poleg tega ima nasilje dolgotrajne posledice za duševno zdravje. Tesnoba, depresija in posttravmatski stres negativno vplivajo na dobrobit matere in nerojenega otroka (WHO, 2024; WHO, 2011). Nasilje med nosečnostjo vpliva na razvoj in zdravje otroka. Nasilno okolje je stresno, to vpliva na povišano raven stresnega hormona – kortizola. Ta lahko skozi posteljico preide v organizem zarodka, kar vpliva na zdravje novorojenčka, kasneje pa tudi na vzpostavitev dojenja (Avci idr., 2023).
Nosečnost je posebno obdobje življenja. Želimo vam, da ga preživite v prijetnem in varnem okolju. Spodbujamo vas, da poiščete pomoč, če doživljate kakršnokoli obliko nasilja. Pomembno je, da ukrepate. Ne glede na to, kako brezizhodna se vam zdi vaša situacija, vedite, da obstaja rešitev. Nosečnost lahko preživite v varnem in spoštljivem okolju, kjer boste lahko mirno pričakali rojstvo vašega otroka ter se pripravili na prehod v starševstvo.
Obstajajo številni viri pomoči – nevladne organizacije in državne institucije
Nevladne organizacije:
- Društvo SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja (24 ur na dan, vse dni v tednu)
- Društvo za nenasilno komunikacijo
- Društvo Ženska svetovalnica
- Zavod EMMA
- Združenje za moč
- Društvo življenje brez nasilja Novo mesto
Varne hiše in materinski domovi
Anonimna prijava nasilja v družini
Če oklevate in ne veste, kaj narediti, se lahko anonimno posvetujete s svetovalkami Društva SOS telefon. Spletni klepet je na voljo vsak torek od 8.00 do 16.00.
Viri
- Avcı, S., Ortabag, T., Ulusal, H., & Taysi, S. (2023). The Effect of Domestic Violence During Pregnancy on Cortisol Hormone Release, Breastfeeding, and Newborn. Journal of interpersonal violence, 38(1-2), NP905–NP930. https://doi.org/10.1177/08862605221087690
- World Health Organization. (2024). Violence against women. Dostopno na: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/violence-against-women
- World Health Organization. (2011). Intimate partner violence during pregnancy. Dostopno na: https://iris.who.int/bitstream/handle/10665/70764/WHO_RHR_11.35_eng.pdf
Pripravila: Anja Bohinec, NIJZ
Vir naslovne fotografije: freepik.com