Po porodu nosečnostna sladkorna bolezen večinoma izzveni, vendar imajo ženske v kasnejšem življenju večje tveganje za razvoj sladkorne bolezni tipa 2.
Zdrav življenjski slog je najpomembnejši dejavnik, ki zmanjšuje verjetnost:
- da bi se v kasnejših letih razvila sladkorna bolezen tipa 2 in z njo povezani zapleti in
- da bi se nosečnostna sladkorna bolezen v prihodnjih nosečnostih.
Zdrav življenjski slog hkrati izboljša kakovost življenja in obvladovanje vsakodnevnih izzivov. Na nekatere dejavnike, ki povečujejo možnost, da ženska zboli za sladkorno boleznijo tipa 2, kot sta na primer starost in dedna nagnjenost, z življenjskim slogom ne moremo vplivati.
Predvidene kontrole po porodu pri ženskah, ki so imele nosečnostno sladkorno bolezen
- Ženskam, ki so v nosečnosti imele sladkorno bolezen, se drugi dan po porodu v porodnišnici izmeri koncentracijo glukoze na tešče in po obroku, da se ugotovi, ali višje vrednosti glukoze od normalnih vztrajajo tudi po porodu.
- V obdobju od 6 tednov do 6 mesecev po porodu se vsem ženskam, ki so v nosečnosti imele sladkorno bolezen svetuje, da opravijo obremenitveni glukozno tolerančni test (OGTT). S tem testom je mogoče natančneje oceniti ravni glukoze v krvi in načrtovati spremljanje ali zdravljenje, v kolikor je to potrebno.
- V primeru normalnega OGTT se priporoča merjenje glukoze na tešče ali druge teste za odkrivanje sladkorne bolezni vsake 3 leta.
Priporočila za ženske, ki so imele nosečnostno sladkorno bolezen:
Pomembno vlogo pri spremljanju in podpori ženskam, ki so imele sladkorno bolezen v nosečnosti, imajo zdravstveni strokovnjaki predvsem v ambulanti družinske medicine in referenčnih ambulantah. Pomembno je, da jih opozorite, če ste imeli sladkorno bolezen v nosečnosti, da se lahko pravočasno načrtuje kontrole, preveri druge dejavnike tveganja za kronične bolezni in napoti k drugim strokovnjakom.
Dojenje ima zaščitni učinek pred pojavom sladkorne bolezni tipa 2. Če se pri dojenju soočate s težavami, poiščite pomoč zdravstvenih strokovnjakov, kot so patronažne medicinske sestre, pediatri, babice ali medicinske sestre v pediatriji. V veliko podporo vam lahko bodo tudi posebej izobražene svetovalke za dojenje. V Sloveniji delujeta dve organizaciji, ki nudita pomoč doječim materam: Društvo svetovalcev za laktacijo in dojenje Slovenija in La Leche League – Slovenija in Društvo za podporo in pomoč doječim materam.
Prekomerna telesna teža znatno poveča tveganje za razvoj sladkorne bolezni tipa 2. Telesna dejavnost je izjemnega pomena pri uravnavanju glukoze v krvi, ima pa tudi številne druge koristi za zdravje in počutje ne glede na telesno težo. Postopnemu in vztrajnemu vključevanju telesne dejavnosti je smiselno v vsakdanjik uvesti zdravo in raznoliko prehrano. Če potrebujete pomoč pri spreminjanju življenjskega sloga, se obrnite na strokovnjake v Centrih za krepitev zdravja in Zdravstveno-vzgojnih centrih. Ti centri ponujajo skupinsko in individualno svetovanje ter podporo na področjih prehrane, telesne aktivnosti in obvladovanja stresa. Pomagajo vam lahko tudi pri opuščanju kajenja, ki je dejavnik tveganja za številne kronične bolezni, vključno s sladkorno boleznijo tipa 2.
Ker so ženske, ki so imele nosečnostno sladkorno bolezen, tudi bolj ranljiva skupina za težave v razpoloženju in čustvovanju, je izjemno pomembno, da si vzamete čas za skrb zase. Če je potrebno, prosite za pomoč pri negi dojenčka ali drugih obveznostih – ni vam treba nositi vseh bremen sami. Občutek podpore in razbremenitve lahko pomembno pripomore k vašemu dobremu počutju.
Pomanjkanje spanja in slabša kakovost spanja negativno vpliva na počutje in kvaliteto življenja, vključno z skrbjo za zdravje. Poveča tudi tveganje za razvoj sladkorne bolezni tipa 2. Kvalitetnega spanja v družini z majhnimi otroki pogosto ni preprosto doseči, zato poskusite načrtno vključiti kratke počitke čez dan. Bi si lahko večkrat na dan privoščili vsaj nekaj minut za sprostitev ali dremež? Ne pozabite, da je skrb zase tudi skrb za vašega otroka.
Spremembe se začnejo s prvimi majhnimi koraki. Poiščite strokovno pomoč in si dovolite, da vas na tej poti spremljajo usposobljeni svetovalci. Redna skrb za svoje telesno in duševno zdravje bo pripomogla k dolgoročnemu dobremu počutju in zaščiti pred kroničnimi boleznimi.
Povzeto po metodi Smart Family (Finnish Heart Association)
Vsebina članka je povzeta po metodi Smart Family, ki je v lasti Finnish Heart Association.
Dostop do originalnega članka: https://neuvokasperhe-fi.translate.goog/artikkeli/raskausdiabeteksen-jalkeen/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=sl
Drugi uporabljeni viri:
Pongrac Barlovič D., & Steblovnik L. (2022). Nosečnostna sladkorna bolezen: izbrana poglavja. Ljubljana: Diabetološko združenje Slovenije
Projekt Health4EUKids in financer projekta
Besedilo je bilo pripravljeno v okviru evropskega projekta Health4EUKids. Več informacij o projektu lahko najdete na povezavah: https://nijz.si/projekti/joint-action-health4eukids/ in https://www.dypede.gr/health4eukids/.
Projekt je financiran s strani:
Vir naslovne fotografije: pexels.com
Objavljeno: 29. novembra 2024