Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strokovna javnost

Načrtujete zanositev ali ste v prvih tednih nosečnosti? Prvi preventivni ginekološki pregled v nosečnosti je priporočljivo opraviti do 12. tedna nosečnosti. Sledi nekaj nasvetov, ki jih lahko upoštevate že v času priprave na zanositev oziroma ko izveste za nosečnost.

  1. Folna kislina: Priporočljivo je, da pričnete jemati folno kislino štiri mesece pred načrtovano nosečnostjo. Folna kislina je ključna za pravilno zapiranje nevralne cevi pri plodu, kar se zgodi že v prvih tednih nosečnosti. Priporoča se dodajanje 400 µg folne kisline dnevno.
  2. Opustite kajenje in druge tobačne izdelke. Kajenje škoduje vašemu zdravju in zdravju ploda. Če opustitev predstavlja izziv, poiščite strokovno pomoč. Več o podpori pri opuščanju kajenja lahko preberete tukaj.
  3. Opustite alkohol in druge psihoaktivne snovi. Varne meje pitja alkohola v nosečnosti ni. Če potrebujete podporo pri opuščanju alkohola ali drugih substanc, se posvetujte s strokovnjakom.
  4. Omejite pitje kave in opustite energijske pijače. Bi vam pomagalo, če bi kavo zamenjali za zeliščni čaj ali druge zdrave napitke?
  5. Nadzor nad kroničnimi boleznimi. Dober nadzor nad kroničnimi boleznimi je pomemben za vaše zdravje in za varno nosečnost. Ne prenehajte z jemanjem svojih rednih zdravil. Posvetujte se z zdravnikom, ki vam bo predpisal zdravila, ki so varna v nosečnosti.
  6. Poskrbite za zadosten spanec. Spanje ni pomembno le za splošno zdravje in počutje, pozitivno vpliva tudi na reproduktivno zdravje. Več o spanju v nosečnosti si lahko preberete tukaj.
  7. Zmanjšajte stres. Razmislite, kaj vam povzroča stres in kako bi ga lahko obvladali. Pri tem vam lahko pomaga, če se o svojih občutkih pogovorite s prijateljem, partnerjem ali strokovnjakom. Poskusite tudi s tehnikami, kot so čuječnost in sprostitvene vaje, ki vam lahko pomagajo umiriti telo in misli.
  8. Vključite telesno dejavnost v svoj vsakdan. Redna telesna aktivnost prispeva k splošnemu zdravju in dobremu počutju. Tudi zmerno gibanje, kot so sprehodi ali joga, je lahko zelo koristno.
  9. Pazite na telesno težo in uravnoteženo prehrano že, ko načrtujete nosečnost. Prekomerna telesna teža lahko oteži zanositev in poveča tveganje za zaplete v nosečnosti.
  10. Cepljenja. Med nosečnostjo se priporoča cepljenje proti oslovskemu kašlju, gripi in respiratornemu sincicijskemu virusu (RSV). Priporočila za celjenje nosečnic najdete tukaj.

Vsaka odločitev, ki jo sprejmete zdaj, bo prispevala k vašemu zdravju in zdravju vašega otroka. Če s temi koraki še niste začeli, vas spodbujamo, da pričnete zdaj. Nikoli ni prepozno. Bodite prijazni do sebe in si dovoljujte postopne spremembe. Vsak korak šteje. Kaj je tista prva stvar, ki jo lahko spremenite že danes?

 

Vir fotografije: freepik.com

 

Povzeto po metodi Smart Family (Finnish Heart Association)

Vsebina članka je povzeta po metodi Smart Family, ki je v lasti Finnish Heart Association.

Dostop do originalnega članka: https://neuvokasperhe-fi.translate.goog/artikkeli/raskautta-suunnittelevan-muistilista/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=sl

Projekt Health4EUKids in financer projekta

Besedilo je bilo pripravljeno v okviru evropskega projekta Health4EUKids. Več informacij o projektu lahko najdete na povezavah: https://nijz.si/projekti/joint-action-health4eukids/ in  https://www.dypede.gr/health4eukids/.

Projekt je financiran s strani:

Vir naslovne fotografije: freepik.com

 

Objavljeno: 5. decembra 2024