Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strokovna javnost

Vsakdanje življenje družin z otroki je pogosto zelo živahno in dinamično. V vrtincu vsakodnevnih opravil in dogodkov se pogosto zgodi, da dobre stvari jemljemo kot samoumevne, medtem ko svojo pozornost usmerjamo predvsem na napake ter otroka opominjamo in popravljamo. S pohvalo in poudarjanjem že osvojenih veščin ter pozitivnih lastnosti otroku sporočamo, da cenimo njegov trud in prizadevanja. Na ta način krepimo njegovo samozavest in povečujemo motivacijo za nadaljevanje pozitivnega vedenja.

  • Pohvale in spodbudne besede naj bodo del vašega vsakdana

Pohvalite tudi manjše uspehe in vsak trud vašega otroka. Še posebej v težkih obdobjih so pozitivne povratne informacije izredno pomembne, saj krepijo otrokovo samozavest in povečajo željo po učenju in vztrajanju. Na primer: »Danes ti je šlo zelo dobro! Pri mizi si sedel več časa kot včeraj!« ali »Prav lep večer je bil danes. En-dva-tri si smuknila v pižamo.«

  • Pohvalite trud in pokažite naklonjenost tudi ko stvari niso popolne

Pri pohvali se izogibajte uporabi besede »ampak«, saj lahko preusmeri pozornost na tisto, kar še ni popolno in zmanjša pozitivni učinek pohvale. Raje uporabite besede kot so: »Zelo si se potrudil/a! Veliko si se že naučil/a.« ali »Ponosen/a sem nate, ker si se trudil/a kljub težavam.«

  • Otrokove dobre lastnosti in vrline so pomembnejše od šolskih ocen

Pohvalite otroka za vztrajnost, pogum, prijaznost in vse, kar se je naučil v šoli. Vsak otrok je edinstven in vsak ima dobre lastnosti. Živahen otrok navdihuje druge, rad pomaga, je zgovoren in radoveden. Po drugi strani pa ima bolj umirjen otrok dobro presojo, je zanesljiv, zna poslušati in je pripravljen za sodelovanje. Uporabljajte besede, ki poudarjajo te močne lastnosti in jih vključite v vsakodnevni pogovor. Ko otrok pogosto sliši pohvale, začne te lastnosti sprejemati kot del svoje identitete, na primer: »Sem iznajdljiv.«

  • Nasmeh, dvignjen palec ali dotik

Pozitivne povratne informacije lahko izrazite tudi z nasmehom, dvignjenim palcem ali dotikom. Vaša prisotnost, pogled v oči in topel nasmeh, ki ustvarjajo občutek varnosti in sprejetosti, so za otroka zelo pomembni.

Pohvalite otroka pred drugimi odraslimi v njegovi prisotnosti

Ko otrok vidi, da starši opazijo njegova prizadevanja in lepe lastnosti ter jih s ponosom delijo z drugimi, to izjemno pozitivno vpliva na njegovo samozavest. Na primer: »Naša Lara je izredno vestna in vedno pravočasno zaključi svoje naloge.«

Vsak dan prinaša priložnosti za pohvalo – za trud, za sprotno opravljanje nalog, za pomoč drugim ali preprosto zato, ker otrok obstaja in je dragocen del družine. Ko se osredotočimo na pozitivne vidike, ustvarjamo spodbudno okolje, v katerem otrok krepi svojo pozitivno samopodobo in zaupanje v sebe.

Povzeto po metodi Smart Family (Finnish Heart Association)

Vsebina članka je povzeta po metodi Smart Family, ki je v lasti Finnish Heart Association.

Dostop do originalnega članka: https://neuvokasperhe-fi.translate.goog/artikkeli/huomaa-hyva-lapsessa/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=sl

Projekt Health4EUKids in financer projekta

Besedilo je bilo pripravljeno v okviru evropskega projekta Health4EUKids. Več informacij o projektu lahko najdete na povezavah: https://nijz.si/projekti/joint-action-health4eukids/ in  https://www.dypede.gr/health4eukids/.

Projekt je financiran s strani:

Vir naslovne fotografije: freepik.com

 

Objavljeno: 6. februarja 2025