Dragi starši in bodoči starši, ali veste, zakaj je branje pomembno?
Branje spodbuja otrokov intelektualni, čustveni in jezikovni razvoj, hrani njegovo domišljijo, pripomore k razvoju empatije in širi njegov besedni zaklad, vse to ugodno vpliva na njegov celostni razvoj.
- Priporočljivo je, da se z otrokom pogovarjamo in mu beremo že vse od rojstva naprej. Branje v prijetnem umirjenem vzdušju krepi čustvene vezi med otroki in odraslimi. Pogosto vzemimo svojega otroka v naročje in se pogovarjajmo z njim, povejmo mu pesmico, preberimo pravljico ali zgodbo.
- Otrokovi najljubši bralci so njegovi bližnji, mama in oče, stari starši, bratje in sestre ali druga ljubeča in skrbna oseba.
- Kasneje, ko se otrok nauči brati, pogosto beremo skupaj z njim in se pogovarjajmo o prebranem.
- Otrok bo užival v druženju z nami in knjigo. Vzljubil bo branje, ob vstopu v šolo bo dobro pripravljen na učenje in bo uspešnejši pri šolskem delu.
Otrok nas opazuje in posnema. Če starši radi beremo, bodo knjige privlačne tudi za otroka. Starši s svojimi stališči, navadami in odnosom do branja že zgodaj vplivamo na otrokov odnos do branja in knjig.
Otrok naj bo od malih nog obkrožen s knjigami. Knjige si lahko izposodite v knjižnici, za otroka je vpis brezplačen. Če pri izbiri primernih knjig za vašega otroka potrebujete nasvet, vam bodo v knjižnici z veseljem kaj lepega in zanimivega predlagali. Ko raste otrok, naj raste tudi družinska zbirka knjig: pridružijo naj se kartonke, slikanice, knjige za male in večje otroke.
Za lepo in zdravo otroštvo v toplem naročju staršev in materinega jezika.
Naše branje otroku in branje z otrokom so neprecenljiva naložba za življenje.
Starši, vabljeni, da si preberete priporočila za branje otroku in za spodbujanje branja otrok v različnih starostnih obdobjih.
Viri
Kesič Dimic, K. (2010). Priporočnik o branju. Ljubljana: Alba.
Ljudska (2018). Moja koklja špiklja špoklja, Ljubljana: Mladinska knjiga, darilna izdaja, NIJZ. Napis na kartonki.
Vir fotografij: freepik.com
Objavljeno: 6. aprila 2021