Kako otroka spodbuditi k bolj zdravim izbiram? Ni nujno, da so zdrave izbire dolgočasne in težke, vzemimo jih kot izziv, uspeh in poučno izkušnjo za celo družino.
Kaj je pomembno, ko se kot družina učimo in uvajamo zdrave veščine?
Sledi 10 nasvetov za lažjo izbiro navad, ki so primerne za vašo družino.
Vsebina
Skupna izbira
Kot starš lahko vplivate na odločitve svojega otroka z lastnim zgledom. Starši imajo zadnjo besedo pri številnih zadevah, pri učenju zdravih veščin pa je najbolje takoj vključiti tudi otroke. Kaj si misli vsak družinski član? Kaj že dobro deluje v vaši družini? Katere veščine krepite in kako? Tudi zelo majhen otrok lahko ugotovi, kako se lahko več giblje ali manj gleda televizijo, katere dejavnosti bi mama in oče lahko zmanjšala. Nekatere družine imajo redne družinske sestanke.
Prijetno vzdušje med obroki
Če poskrbite za dobro in spodbudno vzdušje med zajtrkom, kosilom in večerjo, se bo lažje naučiti kaj novega in uvesti zdrave prehranjevalne navade. Namesto, da otroku odrekate in zapovedujete, ga povabite k sodelovanju. Skupaj kuhajte, pripravite mizo, ustvarjajte pogrinjke in majhne umetnine iz hrane. Uporabite domišljijo in z zabavnimi krožniki v obliki živali ali obrazov popestrite ponavljajoče se obroke in vsakdanjim opravilom vnesite poseben pridih. Med obroki se namenoma pogovarjajte o prijetnih temah in čas za mizo izkoristite za krepitev družinskih vezi.

Vir fotografije: freepik.com
Z majhnimi koraki se daleč pride
Otroci imajo radi rutino. Navade redko spremenimo na en mah. Zato spremembe začnite uvajati počasi in jih postopoma nadgrajujte. Če želite na primer otroka navaditi na nove okuse, se prvi teden osredotočite »le« na podajanje pozitivnih povratnih informaciji o otrokovem vedenju za mizo. Naslednji teden otroka spodbujajte k spoznavanju novih vrst zelenjave. Otrok naj z uporabo vseh čutili spoznava novo vrsto hrane – naj jo prime, povoha, okusi, posluša kakšne zvoke ustvarja – ali hrana hrusta ali cmoka. Ne postane vsakdo kulinarični poznavalec, ki pogumno okuša nove okuse in v vseh uživa, a si tudi poskus nove jedi zasluži pohvalo. Predvsem pa: opazite in pohvalite vsako, še tako drobno spremembo, ki gre v smer večje prehranske raznolikosti.
Vzemite si čas za skupno družinsko telesno dejavnost
Najdite čas, ko lahko cela družina skupaj aktivno preživlja čas, saj skupno gibanje ponuja odlične priložnosti za kakovostno povezovanje in zabavo. Najpreprosteje je to za konec tedna, ko imate vsi več časa. Vendar pa je lahko tudi med tednom mogoče najti trenutke za kratke skupne vadbe ali sprehode. Včasih posebne priprave niti niso potrebne – preprosto se oblecite vremenu primerno in se podajte na raziskovanje okolice, bodisi peš bodisi s kolesom.

Vir fotografije: freepik.com
Načrtovanje obrokov se izplača
Poskusite načrtovati jedilnik za cel teden, da vas ne bo presenetil prazen hladilnik. Težko je namreč ohraniti mir in sožitje, če so vsi lačni. Pred odhodom v trgovino razmislite, katere obroke boste pripravili v naslednjih dneh, kako bi jih lahko pripravili na bolj zdrav način ter katere sestavine potrebujete zanje. Pripravite si nakupovalni seznam, ki vam bo v trgovini pomagal, da se boste izognili skušnjavam in domov prinesli tisto, kar res potrebujete. Sprva je lahko sestavljanje nakupovalnega seznama dolgočasno in zahtevno, vendar boste v nekaj tednih lahko ponovno uporabili že pripravljene recepte z majhnimi spremembami. Pripravo obrokov si lahko olajšate tudi tako, da pripravite in zamrznite hrano med koncem tedna za dneve, ko boste imeli natrpan urnik. Naj otroci sodelujejo pri izbiri!
Dovoliti si preizkušati in tako spoznajte, kaj vaši družini najbolj ustreza
Vsaka družina je edinstvena, zato ni enotnega recepta za zdrav življenjski slog. Pomembno je, da družine same raziskujejo in preizkušajo različne pristope, da ugotovijo, kaj jim najbolje ustreza. Otroku ponudite priložnosti, da preizkusi različne vrste vadbe in najde svojo najljubšo. Za motivacijo za gibanje ni dovolj samo opominjanje, da je koristna. Vadba je lahko tako zabavna kot igra, še več, vadba lahko postane igra. Enako velja za eksperimentiranje v kuhinji: otroku dajte priložnost, da spozna različno hrano in da sam presodi, ali mu je všeč.

Vir fotografije: freepik.com
Pomen družinske rutine
Družinski običaji in rutine so za otroke pomembni, saj jih učijo doslednosti in odgovornosti, dajejo jim občutek varnosti in stabilnosti ter krepijo družinske vezi. Rutina določi niz aktivnosti in navad, ki se izvajajo ob določenem delu dneva ali določen dan v tednu. Na splošno družinske rutine pripomorejo k bolj harmoničnemu in stabilnemu družinskemu okolju, kar pozitivno vpliva na otrokovo dobrobit. Pomemben del vsakodnevne rutine so tudi obroki. Obroki lahko postanejo nekaj posebnega, saj nudijo priložnost za učenje novih veščin, ustvarjanje, spoznavanje sveta in sebe ter čas, ko se družina poveže in skupaj uživa v hrani. Lahko postanejo nekaj, kar veselo pričakujemo. V kakšnih posebnih trenutkih uživa vaša družina in kako bi jih lahko po potrebi naredili bolj zdrave?
Omejite čas pred zasloni
Odločitev za omejitev časa pred zasloni naj bo skupna, velja naj tako za otroke, kot za odrasle. Skupaj določite kdaj, koliko časa in katere vsebine boste gledali. Čas pred zasloni omejite glede na starost otroka – do smernic dostopate tukaj.
Spodbujajte in nagradite uspeh
Nove navade lažje usvojimo s pomočjo majhnih sprotnih nagrad, saj pomagajo ohranjati pozitiven odnos do naloge ter povečujejo verjetnost, da bomo vztrajali na poti do zadanega cilja. Otroku dajte pozitivne povratne informacije v obliki pohval in spodbud. Za konkretne nagrade se namesto priboljškov domislite nekaj posebnega. Kako zveni večer družabnih iger s celo družino ali igranje in poslušanje sproščujoče glasbe? Ne pozabite, da si tudi starši zaslužijo nagrade.
Najti pravo izbiro za svojo družino iz poplave informacij
Cilj ni popolnost, temveč učenje in ohranjanje tistih novih navad, ki so primerne za vašo družino. Z odraščanjem otrok se vsakdan spreminja, zato se je dobro občasno ustaviti in razmisliti o tem, kaj učinkuje in kaj je potrebno spremeniti. Imeti dovolj dobro vsakdanje življenje je dober cilj.
Povzeto po metodi Smart Family (Finnish Heart Association):
Vsebina članka je povzeta po metodi Smart Family, ki je v lasti Finnish Heart Association.
Dostop do originalnega članka: https://neuvokasperhe-fi.translate.goog/artikkeli/10-vinkkia-perheen-terveempaan-arkeen/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=sl
Projekt Health4EUKids in financer projekta
Besedilo je bilo pripravljeno v okviru evropskega projekta Health4EUKids. Več informacij o projektu lahko najdete na povezavah: https://nijz.si/projekti/joint-action-health4eukids/ in https://www.dypede.gr/health4eukids/.
Projekt je financiran s strani:
Vir naslovne fotografije: freepik.com