Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strokovna javnost

Dekleta in ženske, najprej čestitke ob vašem prazniku.

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje dejavno praznujemo – z mislijo na dobro počutje in zdravje žensk.
Tokrat mislimo posebej na matere. Seveda, nekatere ženske si ne želijo biti matere, nekatere pa zaradi različnih razlogov svoje želje ne uresničijo – morebiti zaradi zdravstvenih težav, življenjskih okoliščin ali česa tretjega.

Ste vedeli …

… da je med prebivalkami Slovenije, ki so stare 15 let ali več, tri četrt rodilo vsaj enega otroka?

… da je bilo med ženskami, starimi 25 let, ena petina mater, natančneje 22,1 %?

… da je bilo med ženskami, starimi 30 let, že dobra polovica mater, natančneje 55,0 %?

… da je med prebivalkami Slovenije, ki so stare 15 let ali več, največ imelo dva otroka (40,8 %)?

Vir: SURS

Na Nacionalnem inštitut za javno zdravje sodelujemo v mednarodnem projektu IMAgiNE EURO, v katerem proučujemo zdravstveno oskrbo mater in novorojenčkov v evropski regiji in prizadevanja usmerjamo v njeno izboljšanje.

Vemo, da za dober vstop v materinstvo potrebujemo tudi kakovostne zdravstvene storitve, pomembna kazalnika sta umrljivost in obolevnost žensk in otrok. Ob tem pa sta ključna tudi podpora in pomoč, ki temeljita na kakovostnem in spoštljivem odnosu med porodnico in zdravstvenimi strokovnjaki. V raziskavi smo matere  spraševali tudi o odnosnih vidikih. O odsotnosti čustvene podpore je poročalo skoraj 30 % žensk iz Slovenije. Pri čustveni podpori ženski je pomemben vsak zdravstveni strokovnjak, ki je del obporodne skrbi: ginekolog_inja, babica ali babičar, medicinska sestra. Glede na pomen čustvene podpore porodnici za dobro potekajoč porod in ključne vloge babic pri porodu brez večjih zapletov bi bilo treba v porodnišnicah okrepiti ta del babiškega sodelovanja z žensko.

Če ste bolj radovedni – na tej povezavi prikazujemo nekaj novejših izsledkov o tem, kako ženske v Sloveniji doživljajo porodno oskrbo.

Dolgo so si ženske in tudi moški prizadevali za reproduktivne pravice, njihov pomemben del je tudi pravica do kakovostne, na izsledkih utemeljene in spoštljive sočutne porodne oskrbe. Z raziskavo nadaljujemo in sprašujemo, kako porodnice doživljajo obporodno skrb v letu 2025. V mednarodni projekt je poleg Slovenije v 2025 vključenih že 30 držav! Širimo se prek meja Evrope, zato smo spremenili tudi ime, sledite nam pod IMAgiNE Global.

Uresničevanje reproduktivnih pravic je temelj za zagotavljanje enakosti, zdravja in svobode izbire, kar omogoča ženskam, da oblikujejo lastno prihodnost. Hvala vsem, ki si prizadevate zanje.

Skupaj v dobro žensk!

Vir naslovne fotografije: freepik.com

Pripravili: dr. Zalka Drglin in Anja Bohinec, NIJZ

Objavljeno: 6. marca 2025