Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
Strokovna javnost

Čuječnost je umetnost zavedanja in neobsojajočega sprejemanja sedanjega trenutka. Ta veščina nam pomaga bolje razumeti sebe in svoje reakcije, se ustrezno odzivati, zmanjšati stres in tesnobo ter izboljšati odnose. In najlepše je, da čuječnosti lahko naučimo tudi otroke!

Pri treningu čuječnosti se učimo zavestno opazovati svoje telo kot celoto, od dihanja in drugih telesnih občutkov do misli in čustev. Gre za vajo, med katero usmerimo pozornost na določen vidik, na primer na občutke v telesu med hojo. Pomembno je, da zaznav ne presojamo, ne delimo jih na ustrezne ali neustrezne, dobre ali slabe. Čuječnost nas uči, da misli zamenjamo z občutenjem trenutka. Na začetku je to lahko izziv, zato se ne obsojajte, če vam ne uspe. Ko opazite, da so vaše misli odplavale, se preprosto vrnite v sedanji trenutek in ponovno vzpostavite stik s seboj.

Ko razvijamo sposobnost zavedanja, postanemo bolj vešči v prepoznavanju svojih telesnih občutkov v različnih situacijah; naučimo se prisluhniti telesu. Čuječnost nas uči prepoznavanja in sprejemanja teh občutkov ter izbire ustreznega odziva. Na primer ko občutite živčnost ali strah, si vzemite trenutek in se brez obsojanja osredotočite na to, kje v telesu ta čustva občutite ter kakšno je vaše dihanje. Sprejmite te občutke in se na njih odzovite premišljeno, morda na način, ki se razlikuje od vaših prejšnjih vzorcev (kot so kričanje, panika ali jok).

Koristi čuječnosti

Čuječnost prinaša številne koristi tako za otroke kot za odrasle, kar potrjujejo številne raziskave. Z redno vadbo čuječnosti se:

  • izboljša koncentracija,
  • poveča sposobnost uravnavanja čustev in odpornost na stres,
  • razvijejo socialne in komunikacijske veščine,
  • naučimo sprostiti in ponovno vzpostaviti notranje ravnovesje.

Preproste vaje za vsak dan

Redno izvajanje vaj, tudi če gre le za nekaj minut na dan, že po nekaj tednih prinese opazne pozitivne učinke. Ena najpreprostejših vaj, ki jo lahko izvajate z otrokom, je osredotočanje na dihanje. Preprosto povabilo »Dihajva skupaj« je lahko izredno pomirjujoče za otroka, še posebej, ko se znajde v čustvenem vrtincu ali če se pred spanjem težko umiri. Manjšega otroka lahko vzamete v naročje in skupaj dihata v počasnem ritmu. S starejšim otrokom pa se lahko udobno uležete drug ob drugega in se osredotočita na dihanje.

Vir fotografije: freepik.com

Druga preprosta vaja vključuje dihanje in uporabo besed moči. Pri tej vaji se otrok nauči opazovati svoje misli ter razumeti, da niso vse resnične ali koristne. Pogosto se zgodi, da se nam v mislih pojavijo skrbi, samokritičnost ali črnoglednost. Z vadbo čuječnosti se učimo prepoznati katere misli niso odraz realnega stanja trenutne situacije in jih zamenjati z bolj spodbudnimi. Na primer, če otrok razmišlja »Ne bom zmogel«, ga lahko spodbudimo, da to misel opazi in jo nato zamenja z bolj spodbudnimi besedami, kot so »To lahko obvladam« ali pa »To lahko storim.« Takšna pozitivna pričakovanja, v kombinaciji z globokim dihanjem, pomagajo umiriti um in krepiti samozavest. Če se misli vztrajno vračajo, lahko pomaga ponavljanje afirmacije “Spuščam” ob izdihu. Ta vaja otroku omogoča, da lažje opusti skrbi in se osvobodi težkih misli.

Te preproste, a močne vaje vam lahko pomagajo ustvariti mirnejši vsakdan, obenem pa otroku nudijo dragoceno orodje za pomirjanje v stresnih situacijah in krepijo njegovo samozavest. Pot do čuječnosti je proces, ki zahteva čas in potrpljenje. Vsak korak je pomemben, in vsak trenutek, ko se ustavimo in globoko zadihamo, nas ponovno poveže s seboj.

Projekt Health4EUKids in financer projekta

Besedilo je bilo pripravljeno v okviru evropskega projekta Health4EUKids. Več informacij o projektu lahko najdete na povezavah: https://nijz.si/projekti/joint-action-health4eukids/ in  https://www.dypede.gr/health4eukids/.

Projekt je financiran s strani:

Vir naslovne fotografije: freepik.com

 

Objavljeno: 17. oktobra 2024