Pred vami je 2. del Poti zdravja. Pot obsega skupaj devet delov, ki naslavljajo vprašanja, povezana z dobrim počutjem in zdravjem družine.
Upamo, da ste v prejšnjem delu Poti zdravja odkrili veliko stvari, na katere ste ponosni in vam dobro uspevajo. Pomembno je, da te dobre navade ohranjate tudi v prihodnje.
Se morda v vašem vsakdanu pojavljajo področja, ki bi jih želeli izboljšati? Bi želeli razviti nove veščine, ki bi podprle vas in vaše otroke?

V tem delu lahko razmislite o posameznih vidikih, povezanih z zdravjem in dobrim počutjem, ki bi jih morda želeli izboljšati. Nekaj izmed področij, v katera lahko vnesete spremembe in povečate zdravje vaše družine:
- Gibanje: Kateri dan v tednu bi se lahko več časa gibali? Katero športno aktivnost bi bilo zabavno poskusiti?
- Redni obroki: Kaj bi lahko storili, da bi bili vaši obroki bolj redni?
- Več zelenjave: Kako bi lahko v obroke vključili več zelenjave?
- Manj časa pred zasloni: Kako bi lahko to dosegli brez nepotrebnih sporov?
- Več spanja in umirjenih trenutkov: Kaj lahko vključite v večerno rutino, da bo vaš zaključek dneva bolj prijeten?
Vsebina
Otroci živijo v svetu želja, samokontrola pa se razvija postopoma
Otroci pogosto hrepenijo po sladkarijah ali igranju na digitalnih napravah, saj jim to prinaša takojšnje zadovoljstvo in občutek ugodja. Da bi se naučili upreti tem skušnjavam, je samokontrola ključnega pomena. Ta veščina jim omogoča uravnavanje vedenja ter sprejemanje odločitev in odzivov v različnih situacijah, v korist zdravja in dobrega počutja.
Razvoj samokontrole zahteva veliko ponovitev in potrpežljivosti, saj se ta veščina oblikuje postopoma. Vaditi lahko začnete že z majhnimi otroki, na primer, kako počakati za mizo do konca obroka. S starostjo otrokova potreba po samokontroli narašča – ne le na področju zdravega življenjskega sloga, temveč tudi za vztrajanje pri učenju ali vadbi, ko naloge postanejo neprijetne ali zahtevne.
Samokontrolo otroci razvijajo s pomočjo staršev, z večkratnim ponavljanjem. Skupaj vadite, kako se soočiti z razočaranjem, potrpežljivo čakati na nekaj, kar si želijo, ali se odreči trenutnemu udobju in ugodju v korist kasnejšim pozitivnim rezultatom. Pri tem ohranite dobro voljo in potrpežljivost ter se zavedajte, da je razvoj samokontrole dolgotrajen proces. Vsak uspešen korak, ne glede na to, kako majhen je, krepi otrokovo zaupanje v lastne sposobnosti in spodbuja njegov nadaljnji razvoj.
Uvajanje novih navad
Katero spremembo bi radi vpeljali v vaš vsakdan, da bi izboljšali zdravje in dobro počutje?
Ne glede na to, na katerem področju želite narediti korak v smeri zdravja in dobrega počutja, je ključno, da otrok razume prednosti nove navade, saj bo tako bolj motiviran za učenje in uvajanje spremembe. Uvajanje novih navad pogosto prinese izzive – trenutke, ko je težko in se zlahka vrnemo k starim vzorcem. Na takšne situacije se lahko vnaprej pripravite, tako da oblikujete strategije, ki vam bodo v pomoč. Dodatno motivacijo pa lahko najdete tudi v vnaprej določeni nagradi, ki spremlja dosego cilja. Namesto materialnih nagrad je smiselno izbrati prijetno doživetje, ki bo otroku še dolgo ostalo v prijetnem spominu.
Pri vpeljavi novih navad vam je lahko v pomoč tudi delovni list Naša družina si želi sprememb.

Z njegovo pomočjo lahko:
- opredelite koristi, ki jih bo prinesla sprememba;
- določite, kaj vam bo olajšalo uvajanje nove navade;
- poudarite, kaj boste pohvalili (naj bo poudarek na trudu, vztrajnosti in pogumu);
- določite nagrado, ki si jo boste prislužili ob dosegi cilja.
Delovni list obesite na vidno mesto, kjer vas bo spodbujal, da redno spremljajte napredek. Vsak teden ocenite, kako dobro vam gre, in po potrebi prilagodite načrt. Tako boste skupaj dosegli zadane cilje na zabaven in organiziran način.
Ko se soočite s problemom, ga rešite z učenjem novih veščin
Ko vam uvajanje novih navad predstavlja izziv, razmislite, katero veščino bi bilo treba osvojiti, da bi stanje izboljšali. Na primer:
- Če želite popestriti otrokovo prehrano, lahko skupaj razvijate veščino »Poskušanja novih okusov«.
- Če želite, da bi se družina prehranjevala bolj redno, lahko uvedete veščino »Načrtovanja družinskih obrokov«.
- Če želite izboljšati kakovost spanja, se lahko osredotočite na veščino »Večernega umirjanja«.
- Če želite zmanjšati čas pred zasloni, lahko razvijete veščino »Omejevanja časa pred zasloni«.
- Če želite povečati otrokovo telesno aktivnost na prostem lahko razvijete veščino »Prilagajanja vremenskim razmeram«.

Pri učenju nove veščine vam lahko pomaga delovni list Superjunak se uči nove veščine. Skupaj z otrokom določite:
- katero veščino bo usvojil,
- kakšen superjunak bo postal (izberite zabavno ime),
- kako bo vadil,
- na kaj naj bo pozoren,
- kaj bo z vadbo pridobil,
- za kaj bo pohvaljen in
- kakšno nagrado bo prejel na koncu.
Med učenjem beležite vsak poskus ali trening – krogec na poti od začetka do cilja lahko pobarvate, vanj nalepite nalepko ali uporabite drugo vizualno oznako. Otrok tako lahko spremlja svoj napredek, hkrati pa ga dodatno motivira vnaprej določena nagrada, ki se ji z vsakim treningom bolj približa.

Napotki za uspešno učenje novih veščin
- Krepite otrokovo samozavest in občutek zmožnosti
Za uspešno učenje mora otrok verjeti vase in v svoje sposobnosti. To dosežete s pohvalami, poudarjanjem že osvojenih veščin in izražanjem zaupanja: »Verjamem, da ti bo uspelo!«. Poskrbite pa tudi za to, da veščina ni prezahtevna oz. jo razdelite na več manjših korakov.
- Poudarite koristi nove veščine
Pogovorite se, kaj bo otrok z novo veščino pridobil in zakaj je pomembna. Osredotočite se na pozitivne vidike, na primer: »Če se naučiš pripraviti malico, si boš lahko izbral svoje najljubše sestavine, poleg tega pa boš lahko sam potešil lakoto.«
- Nudite podporo
Pri učenju novih veščin je podpora ključnega pomena. Izkažete jo lahko na različne načine – z zanimanjem za otrokove aktivnosti, skupnim preživljanjem prostega časa, konkretno pomočjo ali prijaznimi opomniki. Podporo otroku lahko nudijo člani družine, pa tudi ljudje iz širše okolice, kot so sosedje, učitelji ali prijatelji. Spodbudne besede igrajo pomembno vlogo pri krepitvi otrokovega občutka vrednosti. Ko otrok pogosto sliši pozitivne besede, jih začne ponotranjati in okrog njih graditi svojo identiteto: »Sem pogumen in vztrajen. Lahko se naučim nove veščine, tudi če je zahtevna!«
- Načrtujte praznovanje uspeha
Vnaprej določite nagrado oz. način praznovanja otrokovega uspeha. Pustite mu, da sam izbere, kje, kako in s kom. Namesto materialnih nagrad raje načrtujte posebno aktivnost, na primer piknik, skupno kuhanje ali obisk njegovega najljubšega kraja.
- Vaja dela mojstra
Vaja je ključna za usvajanje novih veščin. Skupaj se pogovorite o tem, kdaj, kje in kako bo otrok vadil. Poskrbite, da bo vaja zabavna in nagrajujoča. Otroke dodatno motivira, če lahko pokažejo, kaj so se naučili, zato jih spodbujajte, da vam večkrat pokažejo kako dobri, hitri, spretni, ustvarjalni in potrpežljivi so.
- Vztrajnost
Otroci včasih potrebujejo nežne opomnike, da vadijo in vztrajajo v novem vedenju. Skupaj določite načine opominjanja. Otrokom so načeloma ljubši neverbalni opomniki, kot so geste, fraze ali pesmi.
- Zdrsi so normalni
Čeprav je otrok veščino osvojil, se občasno zgodi, da jo pozabi in se vrne k staremu vedenju. To naj vas ne skrbi preveč, saj gre za normalen pojav. Otroka spomnite, da je to veščino že osvojil, da to že zna ter da jo lahko uporablja.
- Korak za korakom do novih uspehov
Učenje se nikoli ne preneha. Uspešno obvladovanje ene naloge otroku daje zagon in samozavest, da se sooči z novimi izzivi ter prenaša pozitivno izkušnjo na prihodnje situacije.

Pri uvajanju novih navad in učenju novih veščin je izjemno pomembna tudi pohvala. Kako pohvaliti, kakšen vpliv ima na otroka in kako jo integrirati v vaš vsakdan, si lahko preberete v 3. delu Poti zdravja.
Nadaljujte z raziskovanjem Poti zdravja
Prvi del: Razmislek o vsakdanjiku vaše družine
Tretji del: Podpora pri učenju novih veščin
Četrti del: Krepitev otrokove pozitivne samopodobe
Peti del: Prehrana
Šesti del: Telesna dejavnost
Sedmi del: Spanje in sprostitev
Osmi del: Digitalne naprave
Deveti del: Prekomerna teža pri otroku
Povzeto po metodi Smart Family (Finnish Heart Association)
Vsebina članka je povzeta po metodi Smart Family, ki je v lasti Finnish Heart Association.
Dostop do originalnega članka:https://neuvokasperhe-fi.translate.goog/meidan-perheen-hyvinvointikurssi/osa-2-taito-jonka-haluamme-oppia/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=sl
Projekt Health4EUKids in financer projekta
Besedilo je bilo pripravljeno v okviru evropskega projekta Health4EUKids. Več informacij o projektu lahko najdete na povezavah: https://nijz.si/projekti/joint-action-health4eukids/ in https://www.dypede.gr/health4eukids/.
Projekt je financiran s strani:
Vir naslovne fotografije: freepik.com
Objavljeno: 6. marca 2025